středa 3. prosince 2014

Jak Květák a Jarmilka pekli dort...

Každoročně nadávám na Milovaného narozeniny, které má na začátku prosince... jak mu mám vybrat dárek k narozeninám a pak ještě k Vánocům? Nápady vždy trapné a malé...

Ale letos jsem to vymyslela. Navzájem si dáme k narozeninám lístky na koncert naší oblíbené kapely a bude to... to jsem ale chytrá, plácala jsem se v duchu po zádech. Ale přeci jen mi přišlo takové divné mu potřást rukou, dát mu hubana a konec...

Takže jako první plán byl společný obrázek ode mě a Květáka. No řekněte, kdo by si něco takového nepřál? Společný obrázek proto, že Květák ač téměř čtyřletý, zatím moc velké známky uměleckého talentu nevykazuje. Když před čtyřmi měsíci poprvé nakreslil "sluníčko", málem jsem si cvrnkla do spoďárů... s nástupem do školky se to začalo trochu zlepšovat... někdy už i správně drží pastelku... takže vytvořit společný výtvor byla jediná možnost. Já jsem namalovala Milovaného, Jarmilku a Květáka na procházce. Květák měl za úkol nakreslit nám oči, nos a pusu, vybarvit nám oblečení a nakreslit sluníčko nad námi a mráčky... Milovaný dopadl docela dobře. Pak se pustil Květák do Květáka a po dokončení díla si sám sebe prohlíží a  povídá: "Maminko, já vypadám strašidelně." A měl pravdu, kluk jeden. Jeho obličej vypadal jako po kontaktu s kyselinou... ale to jsem ještě nevěděla, co provede se mnou. Noooo, obrázek jsem nám pochválila, až jsem se začervenala...

Plán číslo dvě - dort. Nejsem žádná cukrářka.Současný trend pečení dortů potaženými marcipánem mě minul. Ale říkala jsem si, že když už nebude žádný dar, chtělo by to tentokrát jiný dort než nepečený ze zakysanky a piškotů (ten zvládám bravurně). A tak jsem u kolegyně vysomrovala recept na nějaký s krémem, ovocem a želé. Prý je jednoduchý. Hmmm, tak to se mi líbí... a Milovaný bude čumět, jak šikovnou a všestrannou ženu má!

Tento dárek jsem neplánovala jako společný s Květákem, ale ten se rozhodl jinak. No co, když známý malíř očividně nebude, tak aspoň v kuchyni by se mohl přiučit. Jenže byla jsem trochu v časové tísni, takže jsem na lince měla rozdělaný ještě oběd (boloňské špagety) a mleté, které jsem potřebovala namíchat na karbanátky pro kluky na druhý den.
Květákova pomoc začala tím, že mezi všechny ty krámy, přes které deska linky ani nebyla vidět, mi vylil plnou skleničku šťávy (je po mamince, chlast pořád při ruce). "Květáku, už teď jsem moc ráda, že jsi se rozhodl mi pomoct", usmívala jsem se na něj a on spokojeně na mě. Slíbila jsem mu, že bude pak něco přisypávat a míchat a začala jsem uklízet potopu. Květák nudíce se začal být nějaký aktivní a hups, polovina umytého nádobí  na odkapávači byla ve špinavém dřezu. "Květáku!", zařvala jsem. Neviňátko se na mě podívalo: "Plonim, já nechtěl. Nemáš to tu mít."...

A pak už jsme mohli začít. Ukážu Květákovi, co všechno má dát do mísy a začnu si krájet cibuli na omáčku. Jen tak tak stihnu zabránit tomu, aby Květák prášek do pečiva nasypal do mletého na karbanátky. Za chvíli vidím, že se mu povedlo narvat česnek do lisu a snaží se ho vymáčknout do krému na dort. Ještě že je takový chcípák a nemá na to dost síly... a pak už je všechno ve správných mísách a Květák má za úkol míchat. Po celých pěti sekundách už má hotovo. "Pořádně Květáku, to nestačí.", buzeruji od plotny. "Ach jo, je to těžký..."

Nějak se mi povede dodělat oběd, karbanátky i dort... uuuufff, to byla akce.

Odpoledne, když už je krém na korpusu několik hodin v lednici, udělám želé, nasypu ho na krém a zaliju. Ten je krásný! Jsem to ale šikovná! Můžu si klidně přivydělávat jako cukrářka! Hájku, třes se. Teď budou všichni jak šílený po dortech od Jarmilky!!!

Jenže ten krém mi přijde, že nějak neztuhl tak, jak jsem čekala! Snad to nevadí, zpevní to to želé...
Jenže večer zjišťuji, že ani to želé neztuhlo tak, jak jsem čekala... něco jsem snad posrala???

Ráno při odjezdu do práce ještě zkusmo zabodnu prst do želé a zjišťuji, že tam zajede. Želé prostě neztuhlo ani přes noc! Kurva!!!

V práci u kolegyně zjišťuji, že do krému se dává želatinový ztužovač a já dala ztužovač do šlehačky (prostě jediný ztužovač, o jehož existenci vím, je ten do šlehačky... takže jsem četla ztužovač a volba byla jasná) a dále se dozvím, že jsem měla koupit želatinu a ne želé!!!

Tak možná příště nooo...

Nakonec jsem dort na hodinu hodila do mrazáku a pak se to dalo i krájet. Sice to po obvodu bylo trochu zmrzlé, ale ve finále to bylo to, co mě zachránilo.

Musím ale říct, že chuťově byl výborný! Příště jdu do toho znovu, ale už tedy nakoupím ty správné suroviny :o)))

Nebylo by lepší zapojit mozkové závity a přeci jen vymyslet nějaký dárek, který se dá koupit?

6 komentářů:

 1. Perfektní je s díťatama obalovat řízky. Je ideální mít poté objednanou úklidovou firmu plus malování kuchyně, protože vynalézavost dětí, kam nasypat strouhanku, jak naházet mouku na zeď a na které nepřístupné místo rozmatlal vajíčko opravdu nezná mezí:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. řízky u nás zásadně obaluje Milovaný, tak ať si do toho Květáka klidně zapojí...
   i když... úklid kuchyně je pak většinou na mně...

   Vymazat
  2. Matně si vzpomínám, že jako první úkol bylo umejt obě vřískající a vzteklý děti, což zabralo asi tak hodinu těžké dřiny, takže to malování a výměna linky byly vlastně drobnosti:-)

   Vymazat
 2. Jj, obalovačku už jsem se Žmurem taky jednou dala. Na konci jsem měla chuť jen polít celou linku benzínem a škrtnout. Jo a přidávám se do klubu nepečených zakysankových dortů. Ale co! Ono to má i své nevýhody, umět péct skvělé dezerty! Jako třeba pleskající tukové vaky po celém těle, které by mi při mé slabé vůli zákonitě narostly už po pár poctivých máslových kouscích...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. máslo jsem na svůj výtvor použila nepoužila vůbec :o))
   a víc jak jeden kousek jsem neměla, protože Milovanému i přes jeho nepřehlédnutelné vady mooc chutnal :o))) myslím vady dortu, ne Milovaného samozřejmě ... :o)

   Vymazat
 3. Pilot ma taky narozeniny a Vanoce nebezpecne blizko u sobe. Jesteze mu pokazde staci objednat nejaky model letadla. :)))) a misto zelatiny pouzivam agar :) Wien

  OdpovědětVymazat