středa 31. března 2010

A co děti?

Proč si nemůžou venku hrát?Včera jsem z práce domů jela s naší paní kantýnskou. Chodím jí dělat kšefty dost často, takže jsme se dávno propracovali k tykání. Kantýnská mi hodně často vypráví o své jedenáctileté dceři. Občas o tom, jak zlobí, občas o tom, jak je pořád nemocná, občas veselé historky s jejím pomalu začínajícím dospíváním… včera o ní zase mluvila. Tentokrát to bylo o tom, jak jí do práce volali z dcery školy, že ona a její stejně stará kamarádka byly viděny u školy o přestávce, jak se baví se starším pánem, který holkám měl údajně povídat, jak jsou moc hezké a jestli nechtějí dělat modelky. Druhá holčina prý chlápkovi dala i svou e-mailovou adresu. Ta druhá holka se ale asi pak zalekla a doma vše pověděla a mají už od ní výpověď i policajti. Po Kantýnské zástupci školy chtějí, jestli by doma s dcerou v klidu nepromluvila, jestli s tím chlapem není nějakým způsobem v kontaktu a jestli by mohla s ní také zajít na policii, aby podala popis osoby atd. Ještě dostala mini školení od školní psycholožky, jak s ní má mluvit… Kantýnská z toho byla dost špatná! A to prý jí v poslední době začala pouštět i samotnou ven! A to teď zase skončí a holka nebude moct sama nikam! Vyprávěla mi i o jiných případech, kdy se po jejich pražském sídlišti pohybovali pedofilové!!! Je to fakt hrůza, co je tohle za svět! Člověk slyší o tolika případech! Zneužívání a unášení dětí! Za mého dětství se naši nemuseli bát mě samotnou pouštět ven! Chodila jsem sama ven už snad v osmi letech! Naši se maximálně museli bát, jestli si někde neodřu koleno!!! Co děti z toho dětství mají, když jsou pak pořád zavřené doma s rodiči a když už jdou ven tak zase jenom s rodiči? Nevím, jestli je takovýhle strach rozšířen i mimo Prahu, ale já už jsem tou Prahou tak nakažená a strávila jsem tu takového času, že i když bude moje „Pavlínka“ vyrůstat na malém městě, tak ten strach ve mně pořád bude! Vždyť ani tam nebude v bezpečí!!! Myslím si, že sama ven bude chodit až tak v 16 a i to budu doma posraná strachy, jestli se mi vrátí nebo ne! Vlastně je mi jí už teď líto! A teď mi řekněte, jak je možné, že dřív rodiče takové starosti neměli? Nebo je měli mít, jen se o takových případech nemluvilo? Nebylo tolik možností přijít k informacím? A když už je řeč o tom nepřeberném množství zdrojů informací, tak to má v tomhle i své stinné stránky! Nejen že my se dozvídáme o všem, ale i ONI se dozvídají o sobě, organizují se, podporují se… Chce se mi z toho blít!!!

19 komentářů:

 1. občas o tom doma diskutujeme.O tom, jak dřív žádnej mobil a když mi ujel poslední vlak a já zůstala u kámošky, musela jsem otravovat sousedy(O půlnoci),volala jsem jim, jestli by k nám nezašli a nevyřídili...(zhruba 300 metrů temnem bez lampy)Vždycky vyřídili.Došli.Chodila jsem dva kiláky ráno v půl pátý na vlak a v noci z vlaku.A nikdy jsem se nebála.Teď se bojim s košem 5 metrů před barák.Je to síla.-((Jeli jsme s partou pod stan - 14 dní o nás rodiče nevěděli.Dneska se mi holky hlásej denně.(Nejen mě-sondovala jsem i u ostatních rodičů).Něco je špatně.-(((

  OdpovědětVymazat
 2. vzdyt neni jasny ze to byl pedofil, treba to byl fakt agent z modelingove agentury! :) Jasne ze nektery lidi vsechno prehanej, i obavy a kontrolovani...i driv byli zli lide ale asi se to drzelo vic lokalne, vokalne a pod poklickou. Verim ze existuje zdrava balance mezi tim \'vypustit dite\' do sveta a \'nepustit ho do kontaku s nikym a nicim\'.

  OdpovědětVymazat
 3. spoon: není to jasný, ale každýho do hned napadne! Dřív by tě to nenapadlo!

  Lorrain: já se taky bojim za tmy venku! co já vim, kde na mě někdo vyhupsne a jestli bude chtít jen peněženku!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Jojo... nedávno mamina vzpomínala, jak mě nechávala v kočárku spát na ulici před bytovkou, vždycky jen tu a tam vykoukla z okna, jestli je tam kočár a když slyšela řev, nebo se kočár moc mrskal, mazala pro mě domů...

  Hm, to neudělám ani na malém městě.

  Praha je Praha, ale to nebezpečí je všude, Praha je jen větší, a proto je tu i víc takových případů... ani na malém městě není dostatek bezpečí.

  Pamatuju si, jak jako malá jsem blbla sama venku s dětmi, a když se setmělo, měla jsem jít domů... no nevím, ale taková máma fakt nebudu. Ačkoli je to asi fakt hoodně tím, že mimčo budu vychovávat v Praze :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Každopádně já se děsím takového jevu, co je nešvarem hlavně v Praze - dítě bude chodit do školy, a jako větší (13, 14, 15 určo samo...), a pak nevíš, jestli nasedne na metro a je na Zličíně/Hájích, nebo kde... na to je to menší město lepší... i když i to je otázka.

  OdpovědětVymazat
 6. Já jsem z vesnice, takže po venku jsem mohla lítat sama, jen na diskotéky a tak jsem mohla až od 18. Myslím že ale matka měla spíš strach, abych se někde s někým nespustila. Jo, i po té osmnáctce jsem musela bývat do půlnoci doma, abych to náhodou nestihla. Tak si to vynahrazuju na starý kolena. :D

  O děcka ve městě bych se fakt bála, včera jsme šly s Klárou z hospody a pronásledoval nás úchylák se staženýma kalhotama a honil si ho! :D

  OdpovědětVymazat
 7. Bajdulka: to je fakt, máma mě taky nechávala před krámem i s kočárem a našla tam vždycky jak mě tak kočár... i když jsem občas visela na kšírech z kočáru! :o)
  ono taky Praha tím, že je větší, je anonymnější... myslím, že ve velkých městech je nebezpečí větší! Na malém městě si hned každý všimne cizího člověka!

  Wien: to moje mamka byla odvaha, pouštěla mě na diskotéky už od 15... ale ona se nebála, že se někde spustim, protože já osobně bych bývala nikam nechodila... musela mě nutit! Taky jsem si to pak začala vynahrazovat :o)
  stejně když si představim, kolikrát jsem šla v noci po silnici sama domů!!! Teď už ani náhodou!

  OdpovědětVymazat
 8. Jo, to je pravda... představa, že třeba před OC Chodov nechám kočár a v klidu v Albertu nakoupím... hih :-D Jasně, čím anonymnější, tím rizikovější... a mně stačí v mém rodném městě, které má 12 tis. obyvatel, že neustále chodím a naprosto ty lidi nepoznávám a jsou to pořád jiní a jiní (ačkoli oni mě, díky rodičům ano :-D)... to bych spíš musela žít na vesničce.

  Ale ty diskotéky - holt máma bude mít strach o dítě už neustále. Mně stačí teď, ještě není na světě a já už 3. týden ležím s angínou a denně se přistihuju, jak chci, aby mě mrně koplo :-D A to si zakládám na tom, že poblázněná po \"mimískách\" opravdu nejsem :-D Ale na disco ho stejně jednou, až to přijde, pouštět budu muset... a nezbyde mi než doufat, že ta výchovat před tím, měla nějaký účinek...

  OdpovědětVymazat
 9. Bajdulko, tak to je jasný, že ho nebudeš držet doma zavřený navěky! Ale rozhodně budeš prožívat mnohem horší stavy než tvoji rodiče, když tě vypustili! A budeš děkovat bohu za mobily!
  Když ono je blbý, že ty můžeš vychovávat jak chceš dobře, ale pak se ti dítě ve škole chytne špatný společnosti a jde to do háje!!! ale to už je zase jiná vesnice :o((

  OdpovědětVymazat
 10. To je pravda, a to mě děsí ze všeho nejvíc... tak za mobily jsem vděčná už teď :-) Ale toho, že se chytne nějaké party, což je v Praze opravdu velké riziko, mě dokonce nutí uvažovat, jestli bych z Prahy neodešla... ale jelikož tu studuju a mám tu práci, kterou jinde neseženu a všechno, co potřebuju, tak to prostě jinak nejde... :-/ A opravdu mi nezbyde, než se modlit, že vychovám to dítě tak, aby nějaké pitomé partě odolalo... zase je tolik dětí, co do toho nespadly. Jo, to bude asi to, co mě uklidňuje.. i když mé dítě bude odmala na fakultě, tak ho třeba zviklá akademické prostředí ;-))))

  OdpovědětVymazat
 11. vůbec mi tohle neřikej, i proto doufám, že se nastěhujeme někam na vesnici.. nedávno jsem byla v šoku, když mi Podnikatel řikal, že kamarad vede holku do školy. Nemohla jsem pochopit, že sedmilety dítě nechodí do školy samo. Já jsem nedávno zjistila, že jsem chodila sama i do školky (od tří let). Tohle mě hrozně děsí, kde si to dítě bude uprostřed ulice hrát a vrátí se odsud vůbec domů? radši nemyslet

  OdpovědětVymazat
 12. Já chodila od první třídy domů i do školy sama... narodil se bráška, tak to ani jinak nešlo. Ale v Praze ani náhodou, pěkně budu dítě vozit, příp. někdo jiný... ale samo v žádném případě... a kdo ví, v kolika letech to \"osamostatnění\" přijde. Podle vývoje dítěte, blízkosti školy atd. Naštěstí třeba mnou vyhlédnutá školka je na dosah od mé práce, takže to nebude až taková hrůza...

  OdpovědětVymazat
 13. No, situace je teď vážně hodně jiná, než jak jsem byla malá... Vůbec netuším, kdy budu mít odvahu pustit děti samotné ven... Je to fakt děs, bohužel. Ohromná anonymita a lhostejnost...
  Tohle mě vážně mrzí (za děti) a štve (obecně). Nikde v okolí ani dostupné žádné neponičené hřiště atd....

  OdpovědětVymazat
 14. holky, nojono nic neni jako dřív...

  Bajdulko, já do školy taky chodila sama a ještě před tím jsem vodila sestru do školky! Teď by mě to ani nenapadlo!

  přítelkyně, já nechci strašit, ale prostě se mi takový myšlenky honí v hlavě, když už to pro mě taky za chvíli začne být aktuální!

  nominku, je fakt, že ty chudinky děti si to dětství nemají šanci užít tak jako my!

  OdpovědětVymazat
 15. Ja jsem vcera videla holku cca 6 let,vezla kocar mimino cca 2 roky a za ruku tak 3-4 lety dite.No ty wole,kde maji mamu-napadlo me!!!Ja teda nasi petiletou holku nepustim samotnou ani pred barak.A sorry,kdyby se objevil agent z modelingovy agentury,Tomas mu to hned zatrhne.Je strasne proti vydelavani deti.Ja osobne nevidim nic krasnyho,kdyz se malinkaty holcicky nekde promenaduji v plaveckach-ale kazdyho vec.U nas by to na 100% Chlap zatrhnul!:))

  OdpovědětVymazat
 16. Cheo, to zatrhne každý normální člověk! Představa, že moje holčička by byla od dvou-tří let zmalovaná, v sedmi vypadala na dvanáct a v deseti na sedmnáct... a nedej bože vypadala jako kopie maminky - ty samé hadříky, kabelky, botičky, tak to ooopravdu ne... jednou mně to čeká, ale ráda bych, aby to bylo dítě co nejdéle :-) Tak nějak, jak vypadá a žije Danielka, podle toho, co popisuješ :-) Prostě malá holčička :-)

  OdpovědětVymazat
 17. Moje rodné město má cca 18 tis. obyvatel a pamatuju si, že v 6 letech jsem si s kamarádkou hrála na ulici a nějaký starý chlap nás lákal na bonbony (vymyslel si nějaké speciální kravičky Milky a čokoládové, to vidim jak dnes) k němu do bytu, který byl prý kousek. Situaci zachránil náhodný kolemjdoucí, který i přes náš protest ( i když nám rodiče vtloukali do hlavy - hlavně se nebavte s cizími lidmi - milka bonbony velice lákaly) tvrdil, že je náš příbuzný a nehnul se z místa, dokud chlápek nezmiznul a pak nás ještě každou odvedl domů. Ani si nechci představovat, co by se stalo, kdyby okolo nešel ten ,,anděl strážný\" a kdyby nešlo jen o Milka bonbony.
  Ale to je jen 15 let zpět. Přesto nesouhlasím s tím, že vesnice zaručuje bezpečnost. Moje matka vyrůstala na vesnici, její babička ji hlídala a pracovala při tom na poli, dítko bylo s ní. Bábi jí na pár minut přestala věnovat pozornost - pak vzhlédla a v dáli viděla vnučku, tedy mou matku, jak ji nějaký neznámý chlap vede za ruku přes pole směrem k silnici. Takže tak. :)

  OdpovědětVymazat
 18. Z toho vyplývá, že to, že ,,dřív bylo líp\", není tak úplně pravda. A o dítě bych se bála jak na vesnici, tak ve městě. Nikdy nevíte, kdo tou vesnicí třeba bude projíždět. (I když ve městě je míra nebezpečí samozřejmě vyšší).

  OdpovědětVymazat
 19. Josefíno, já jsem nechtěla říct, že dřív bylo úplně bezepečně a rozhodně ne to, že na vesnici je dítě v bezpečí! Jen si myslím, že míra nebezpečí je ve velkém městě mnohem vyšší a je tam i víc příležitostí!

  Bajdulko a Cheo, já jsem taky proti vydělávání dětí! Přijde mi to násilné urychlování procesu dospívání!

  OdpovědětVymazat